İNSAN KAYNAKLARI

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI

ALCHERA, kurulduğu 1963 yılından itibaren; tekstil sektöründe öncü adımlar atarak Türkiye’de lider, dünyada tanınan bir marka haline gelmiştir. ALCHERA bugün, 27 ülkeye her sezon 300 yeni modeli ile ihracat yaparak gece modasına öncülük etmekte ve Türk tekstil sektöründe abiye merkezini oluşturmaktadır. Pazarın ihtiyaçlarına proaktif cevaplar vererek yolunda emin adımlarla  ilerleyen ALCHERA; aile bilinciyle üreten ve heyecanla yaratan çalışanlarına aile bilinciyle değer veren ve gelişimleri için yatırım yapan bir İnsan Kaynakları Politikası yürütmektedir.

Bu doğrultuda yapılan işe alım, oryantasyon & rotasyon programları, eğitim ve performans değerlendirme sistemleri ile hem çalışanlarının kariyer planlamalarına hem de kurumsal ihtiyaçlara ortak şekilde hizmet etme kabiliyeti olan ”Değer Yaratan Alchera İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi’ni geliştirilmiştir.

Alchera ‘’ düş zamanı’’ anlamına gelmekte olup, sınırsız yaratma aşkını ve her zaman bir adım önde olma hedefini simgelemektedir. Alchera’da çalışmak bu felsefe ile başlamakta ve her anı yenilik, öğrenme ve başarılarla katlanarak gelişmektedir. Alchera İnsan Kaynakları Politikası, özündeki bu ruhu koruyarak yürütülmekte; çalışanlarının günlük iş yaşamındaki konfor ve tatmini kadar, kısa, orta ve uzun vadedeki mesleki gelişimleri ve kariyer planlarını da ana gündeminde tutarak ilerlemektedir.

İşe yerleştirmedeki ilk telefon görüşmesinden itibaren baştan sona yapılan tüm İnsan Kaynakları çalışmaları, bu ana amaç ekseninde nitelik ve nicelik kazanmaktadır.

Gece Modasının yıldız ekibine, sektör ortalamalarının üzerindeki haklarla dahil olabilmek için her bireyin eşit şansı bulunmaktadır. ALCHERA; din, dil, siyasi, etnik, sosyal, kültürel, cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm başvuruları kabul etmekte ve adaylarını, profesyonel işe alım teknikleri ve araçları kullanarak tanımaktadır. En uygun kişiyi belirlerken; Alchera kurumsal kültürüne uygunluk, eğitim, deneyim, yetenek, yetkinlik, ekip motivasyonu, yaratıcılık ve proaktiviteye önem verilmektedir.

 

ALCHELA’LI OLMAK

“Alchera; çalışanlarına bir aile olduğu hissini veren, samimi bir işveren-çalışan ilişkisi sunan, sürekli kendini geliştiren yenilikçi ve sektörün öncüsü bir firmadır. Böylesi pozitif bir şirkette çalıştığım için çok memnunum’’ G.S. Üretim Planlama Uzmanı

“Kendimi bir çalışan olarak değil, Alchera ailesinden biri gibi hissediyorum. Her sabah çalışma isteği ile işime başlıyor, daha fazla ne yapabilirim duygusu ile çalışıyorum. Alchera’lı olmaktan mutluyum.’’ M. E. BT ve Kurumsal Raporlama Yöneticisi

“Alchera’da olmak iyi bir fırsat. Çalışanını motive eden bir şirkettir. Alchera’lı olmaktan çok memnunum’’ Ö. E. Pazarlama İletişimi Yöneticisi

“Alchera’da çalışmak benim için ayrıcalıktır. Alchera’da huzurlu ve mutluyum. Severek çalışıyorum. Bu nedenle de daha üretken olabiliyorum.” G. K. Modelist

“Ben Alchera’lı olmaktan çok memnunum. Bizim sektörümüzde çalışılabilecek çok iyi bir firmadır.’’ T.A Üretim Takip Uzmanı

“Alchera çalışanına değer verir. İşverenlerimiz bizleri ailesi gibi görür. Alchera çalışanı olduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum.’’ E. E. Makastar

“Sektörünün en iyisi 42 yıllık bu firmada 3 yıldır çalışıyorum, inşallah daha uzun yıllar aynı uyum ile çalışırım. Yöneticilerimiz yeri geldiğinde bize aile olurlar. Alchera’lı olmaktan gurur duyuyorum.” Y.İ. İç Piyasa Satış Yöneticisi

 

ALCHERA'DA ÇALIŞIN

Siz de ALCHERA dünyasında yer almak isterseniz özgeçmişinizi sizi anlatan bir ön yazıyla beraber ik@alchera.com ‘a iletebilirsiniz.

Tüm başvurular ALCHERA İnsan Kaynakları ekibi tarafından titizlikle incelenmekte, tüm özgeçmişler CV Bankası’na kaydedilmekte ve pozisyona uygun başvurular işe alım sürecine dahil edilmektedir.

 

 
İŞE ALIM

Seçme ve yerleştirme sürecinde, pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahip adayların tanınması ve seçilmesine yönelik; kişilik envanterleri, genel yetenek testleri, yabancı dil testleri, vaka çalışmaları, yetkinlik bazlı mülakatlar teknikleri kullanılmakta ayrıca referans araştırmaları titizlikle yapılmakta, adayın beraber çalışacağı yönetici ve iş arkadaşları ile bir araya geldiği toplantılar düzenlenmektedir.

İşe başlaması kesinleşen en yeni ekip üyesinin, ALCHERA dünyasına adım atması, adapte olması aşamalarında, İnsan Kaynakları ekibi kolaylaştırıcı rolüyle an be an yeni çalışanın yanında olmaktadır.

 


ALCHERA’DA STAJ 

ALCHERA sektörüne ve ülke ekonomisine genç iş gücünün iş başında eğitimine fırsat vererek katkı sağlamayı ilke edinmiştir. Bugün Alchera kadrosunda lise stajı itibariyle çalışmakta olan yöneticiler bulunmaktadır.

ALCHERA, staj zorunluluğu olan üniversite öğrencilerine, edindikleri teorik bilgiyi uygulama ortamı sunarak iş hayatına hazırlanmalarına katkı sağlamak amacıyla yaz ve kış dönemlerinde staj imkanı tanımaktadır.

Staj başvuruları da diğer kadrolar gibi işe alım ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

 

PERFORMANS DEĞERLENDİRME 

ALCHERA’da yapılan çalışmaların etkinliğini, hedefler ve ölçülebilir kriterler çerçevesinde adil bir şekilde değerlendirmek, kurumsal ve bireysel gelişimi sağlamak için Performans Değerlendirme Sistemi uygulanır.

Sistem kapsamında, çalışan bazında belirlenen hedefler ve yetkinlikler değerlendirilmektedir. Çalışanın kendisinin ve yöneticilerinin yaptığı değerlemeler sonrasında birlikte katıldıkları “Değerlendirme Toplantıları’’ yapılmaktadır. Performans Değerlendirme sonuçları eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının tespiti, kariyer planlama ve ödüllendirme çalışmaları, organizasyon yapısı için kullanılmaktadır.

 

EĞİTİM VE GELİŞİM 

ALCHERA çalışanları işe başladıkları günden itibaren pozisyonlarının getirdiği görev ve sorumluluklar ile kariyer hedeflerine uygun eğitim programına tabi tutulmaktadır.

Oryantasyon Eğitimi: ALCHERA'da işe yeni başlayan çalışanlar, uyum süreçlerini  hızlandırmak amacıyla, firma kültürünü ve iş akışının yaşayarak öğrendikleri bir oryantasyon eğitimine tabi tutulurlar.

Kişisel Gelişim Eğitimleri: Çalışanların geliştirilmesi gereken yönlerinin tespit edildiği, kariyer gelişimlerine katkıda bulunacak kişiye özel eğitimler dönemsel olarak planlanır.

 

Teknik ve Mesleki Eğitimler: Çalışanların işlerinde uzmanlaşmasını sağlamak amacıyla verilen eğitimlerdir. Kullanılan yöntem ve teknolojilerin gelişmesine, mesleki ve kariyer hedeflerinin gelişimine paralel olarak güncellenir.

 

 

SOSYAL AKTİVİTE 

ALCHERA, başarının her çalışanın ortak enerjisine ve katkısına bağlı olduğuna inandığından, çalışanlarına  mutlu bir çalışma ortamı sunmayı önemsemekte, sosyal aktivitelerle iş dışında da iletişim kurmalarına olanak sağlamaktadır. Çalışan bağlılığı ve uyumlu ekip çalışması ALCHERA için önemlidir.

Her sene yapılan yılbaşı yemekleri ve bahar şenliği havasında geçen firma piknikleri, iftar yemekleri ALCHERA’nın heyecanla beklenen sosyal etkinlikleri arasında yer almaktadır. Bunların dışında dönemsel gerçekleştirilen karoeke geceleri, tekne turları, mangal partileri, tiyatro etkinlikleri, bowling ve tavla turnuvaları gibi şirket kültürüne uygun etkinlikler ve sanatsal & kültürel geziler düzenli olarak yapılmaktadır. 

AÇIK POZİSYONLAR

ALCHERA'da kariyer olanakları için lütfen tıklayınız.

İşleminiz Yapılıyor...