İNSAN KAYNAKLARI

 İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI

ALCHERA, kurulduğu 1963 yılından itibaren; tekstil sektöründe öncü adımlar atarak Türkiye’de lider, dünyada tanınan bir marka haline gelmiştir. ALCHERA bugün, Türk tekstil sektöründe abiye modasının merkezini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, pazarın ihtiyaçlarına proaktif cevaplar vererek yolunda emin adımlarla  ilerleyen ALCHERA, insan kaynağına değer veren ve yatırım yapan bir anlayışla işe alım süreçlerini yönetmektedir. 

ALCHERA insan kaynakları süreçleri gereği, yapılan eğitim ve performans değerlemeleriyle, hem çalışanlarının kariyer planlamalarına hem de ihtiyaçlara yönelik ”Değer Yaratan ALCHERA İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi”ni geliştirmiştir.

ALCHERA, açık pozisyonların gereği olan yetkinliklere sahip adayların eşit şartlarda değerlendirildiği süreç sonucunda istihdam edilmesini ve işe başladıkları ilk gün itibariyle memnuniyetlerinin ön planda tutulmasını insan kaynakları politikası benimsemiştir. Çalışanların memnuniyet düzeyinin periyodik olarak ölçülmesi ve  veriler ışığında çalışan bağlılığının artırılması, ALCHERA için önemlidir.

 ALCHERA'DA ÇALIŞIN

ALCHERA dünyasında yer almak isterseniz özgeçmişinizi sizi anlatan bir ön yazıyla beraber ik@alchera.com ‘a iletebilirsiniz.
Tüm başvurular ALCHERA İnsan Kaynakları ekibi tarafından titizlikle incelenmekte, pozisyona uygun başvurular işe alım sürecine dahil edilmektedir.

 
ALCHERA’DA STAJ 

ALCHERA, staj zorunluluğu olan üniversite öğrencilerine, edindikleri teorik bilgiyi uygulama ortamı sunarak iş hayatına hazırlanmalarına katkı sağlamak amacıyla yaz ve kış dönemlerinde staj imkanı tanımaktadır.

Başvurular arasından staj için uygun bulunan adaylarla görüşülerek, uygun bulunan adaylara, görev yapmak istedikleri bölümler ve organizasyonun ihtiyaçları doğrultusunda staj imkanı sunulmaktadır.

İŞE ALIM

Seçme ve yerleştirme sürecinde, pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahip adayların istihdamına yönelik,  farklı uygulamalar söz konusudur.

Kişilik envanterleri, genel yetenek testleri, yabancı dil testleri, yetkinlik bazlı mülakatlar kullanılan yöntemler arasındadır.


PERFORMANS DEĞERLENDİRME
 

ALCHERA’nın, çalışanlarının etkinliğini, hedefler ve ölçülebilir kriterler çerçevesinde adil bir şekilde değerlendirmek ve geliştirmek için uyguladığı Performans Değerlendirme Sistemi, yetenek ve yetkinlik bazlıdır.

Sistem kapsamında, çalışan bazında belirlenen hedefler ve yetkinlikler her  yıl sonunda değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonuçları aynı zamanda eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının tespiti, kariyer planlama ve ödüllendirme araçları kapsamında da kullanılmaktadır.

EĞİTİM VE GELİŞİM 

ALCHERA çalışanları işe başladıkları günden itibaren pozisyonlarının görev ve sorumluluklarına uygun bir eğitim programına tabi tutulmaktadır.

Oryantasyon Eğitimi: ALCHERA'da işe yeni başlayan çalışanlar, uyum süreçlerini  hızlandırmak amacıyla, firma kültürünü ve iş akışının yaşayarak öğrendikleri bir oryantasyon eğitimine tabi tutulurlar.

Kişisel Gelişim Eğitimleri: Çalışanların geliştirilmesi gereken yönlerinin tespit edildiği, kariyer gelişimlerine katkıda bulunacak kişiye özel eğitimler dönemsel olarak planlanır.

Teknik Eğitimler: Çalışanların işlerinde uzmanlaşmasını sağlamak amacıyla verilen eğitimlerdir. Kullanılan yöntem ve teknolojilerin gelişmesine  paralel olarak güncellenerek tekrarlanır.

SOSYAL AKTİVİTE 

ALCHERA, başarının her çalışanın ortak enerjisine ve katkısına bağlı olduğuna inandığından, çalışanlarına  mutlu bir çalışma ortamı sunmayı önemsemekte, sosyal aktivitelerle iş dışında da iletişim kurmalarına olanaklar yaratmaktadır.

Her sene yapılan yılbaşı yemekleri ve bahar şenliği havasında geçen firma piknikleri, ALCHERA’nın heyecanla beklenen sosyal etkinlikleri arasında yer almaktadır. Bunların dışında dönemsel gerçekleştirilen karoke geceleri, tekne turları, mangal partileri, tiyatro etkinlikleri, bowling ve tavla turnuvaları da çalışanlar arasındaki iletişimin kuvvetlenmesinde etkili olmaktadır.

AÇIK POZİSYONLAR

ALCHERA'da kariyer olanakları için lütfen tıklayınız.

İşleminiz Yapılıyor...